Журнал

Як навчитися писати?
Сідайте, пишіть, страждайте

Головред WAS Іван Сіяк про фах райтера і те,
як на ньому заробляти.

photo5c8a00068255b.png

Іван Сіяк більш ніж 20 років працює з текстами. Був копірайтером у ISD Group та Prana, писав для The Village и Forbes. Наразі — головний редактор інтернет-журналу WAS.

На конференції Copyrafting Іван розповів, куди розвиватися та рости копірайтеру. Публікуємо найцікавіше з його виступу.

Чому копірайтер — професія для молодих

Я багато років займаюся текстами, і помітив, що в українських креативних агенціях працює молодь. Зрілі досвідчені фахівці з часом шукають іншу роботу.

Можна згадати дорослих людей, що успішно працюють у рекламі: креативний директор BBDO Денис Келеберденко, креативний директор THINK! McCann Erickson Євген Камінський, засновник креативної агенції FEDORIV Андрій Федорів.

 0

Однак, нюанс у тому, що перші два прийшли з дизайнерів, а третій — з акаунт-менеджерів. Мало копірайтерів, які виросли, посивіли, отримали перші зморшки та залишилися працювати в рекламному бізнесі.

Нещодавно спілкувався із своєю екс-коліжанкою на цю тему. Вона каже, що українська реклама зав’язана на молодіжних «фішках» та мемах, а людям за 35 бракне часу все це моніторити.

Крім того, вони відчувають себе не в своїй тарілці, адже основний склад агенцій і навіть замовників занадто молодий.

Ще одна причина, чому у нас нема гарних копірайтерів із значним професійним досвідом, — гроші. Зазвичай їм платять мало, а коли дорослішаєш — розумієш, що заробляти треба більше.

Куди розвиватися та рости копірайтеру

Пропоную копірайтерам замислитися про майбутнє. Ви не станете «бабусею чи дідусем» в українській рекламній агенції. Так не буває зараз і, швидше за все, не буде ніколи.

Починайте «качати» вміння писати довгі тексти — створювати не тільки слогани, концепції й презентації, а й лонгріди на дуже різні теми. Позаяк райтери можуть заробляти більше, ніж копірайтери.

Якщо ви працюєте з креативом, вам складно конкурувати з агенціями. Якщо ви гарно пишете, то зможете продавати свої послуги самостійно.

 1

Серед ваших замовників можуть бути компанії, що не хочуть залучати агенції та сплачувати за послуги всього штату. Чи малий бізнес, якому потрібно писати релізи. Ви можете працювати у піарі, медіа, прес-службі.

Наразі основний приплив грошей дає конкретне ведення сторінки у соцмережах. Багато людей — менеджери, політики, зірки — хочуть, аби хтось вів їхні особисті акаунти.

Вони не вміють писати, але прагнуть створювати позитивне враження про себе. У цьому їм можуть допомогти райтери. Гадаю, з часом цей напрям розвиватиметься ще більше.

Важлива порада: не беріться за завдання, котрі коштують дешевше 100 доларів. Ви витратите більше часу на спілкування із замовником, аніж на виконання роботи.

Чому картинки не замінять текст

Зараз багато кажуть про те, що значення тексту у сучасному світі зменшується. На перший план виходить візуалізація, тому дизайнери й заробляють більше копірайтерів.

Я не згоден: текст завжди буде важливіший від картинки.

Залежність від мобільних телефонів — це, в першу чергу, залежність від читання. Погляньте на людей в метро: що вони роблять із своїми смартфонами? Дехто грає в ігри, але більшість читає.

Так, це інший формат текстів — пости у соцмережах, стрічка новин, повідомлення. Але загальна картина дає розуміння, що професія райтера не втратить своєї важливості. Головне — бути універсальним та вміти адаптуватися. Адже формати текстів, що потрібні замовникам та аудиторії, постійно змінюватимуться.

Як навчитися гарно писати

За текстом оцінюють інтелектуальний рівень автора. Вважають так: хто гарно пише — той гарно думає. В основному, так і є.

Як навчитися писати? Сідайте, пишіть, страждайте. Неможливо навчити людину гарно писати — вона має пройти цей шлях сама.

Писати, вислуховуючи зауваження, страждати, виправляти помилки та знову писати. Іншого способу немає.

 2

Якщо хочете розвивати письменницьку майстерність, то:

Читайте правильні книги

Неможливо навчитися писати, якщо ви не читаєте якісну літературу. Так у голові відкладаються цікаві звороти та сюжетні ходи, які можна застосовувати у текстах.

Пишіть у соцмережах

У мене років зо 10 був ЖЖ, і він мені дуже допоміг. По-перше, це гарна практика письменства. По-друге, люди бачили, як я пишу, і з часом пропонували мені роботу. Ви можете писати пости у Facebook.

Можна вести тематичний блог

Дуже поціновують райтерів, що добре розбираються у вузькій темі. Наприклад, футбол, макраме, джинси. Знайдіть свою нішу і пишіть про це до блога. Так ви гарно вивчите певне питаня і розвиватимете літературні навички.

Беріть участь у суперечках у коментарях

Так ви вчитеся формулювати власну точку зору та знаходити переконливі аргументи.

Пишіть для медіа

Платять там мало, але так ви створите собі гарне портфоліо. До того ж, зможете отримати цінні поради від редакторів.

Займайтеся графоманією

Нема іншого способу навчитися писати окрім того, щоб багато писати. Є такий термін — «виписатися». Якщо ви писатимете постійно, то з часом у вас це виходитиме все краще.

Джерело фото: Copyrafting — copywriting conference